Czytanie popłaca, bo umysł wzbogaca.

Dzieci w wieku przedszkolnym są wrażliwe na wszystkie formy sztuki, a na ich psychikę szczególnie oddziałuje literatura piękna. Każda książka jest źródłem niewyczerpalnych wrażeń, wyzwala pozytywne skojarzenia, kształtuje wrażliwość emocjonalną, jak i estetyczną. Bezpośredni kontakt z literaturą uczy również przeżyć i wzruszeń, wzbogaca słownik dziecka, a także rozwija jego dalsze zainteresowania. Chcąc, aby dziecko doszło do etapu samodzielnego, wnikliwego czytania, musi ono przejść przez określone etapy rozwoju czytelniczego. Czyli: oglądanie ilustracji, słuchanie wierszy, baśni, bajek, czy też opowiadań (również tworzenie własnych).

Naszą rolą (nauczycieli oraz rodziców) jest rozwijanie „czytelniczego głodu” pośród dzieci. Pamiętamy, że dla niektórych z nich wspólne słuchanie jest bardzo trudne. W tym czasie kręcą się, zmieniają miejsce siedzenia. Dlatego, aby podołać temu problemowi, każda z nas starannie wybiera formę pracy rozwijającą zainteresowania czytelnicze dzieci, a także zapewnia im stały, systematyczny kontakt z ową książką.

Najbardziej lubianymi przez dzieci formami są:
– wizyty w przedszkolu swoich rodziców i czytanie przez nich bajek
– odzwierciedlanie utworu w formach plastycznych
– układanie bajek, opowiadań, jak i układanie samych zakończeń
– inscenizacje, teatrzyki kukiełkowe
– przynoszenie przez dzieci swoich ulubionych książek
– kontakt z biblioteką; zaznajamianie dzieci z pracą bibliotekarza
– zapoznawanie dzieci z legendami odnoszącymi się do historii różnych miast Polski

Ważną rzeczą przy wyborze literatury dla dzieci jest fakt, że lubią się one śmiać. Dlatego też, dzieci chętnie słuchają utworów humorystycznych Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Wandy Chotomskiej i innych autorów literatury dziecięcej. Oprócz tego, dzieci mają ogromną wrażliwość językową. Dzieci uwielbiają elementy dźwiękowe języka, wyrażenia dźwiękonaśladowcze, odtwarzanie głosów ptaków (J. Tuwim „Ptasie radio), śmiesznie brzmiące wyrazy lub nazwiska bohaterów bajek, a także odgłosy wydawane np. przez maszyny („Lokomotywa”).

Dzieci, w pewnym momencie zaczynają dostrzegać, że oprócz świata, w którym żyją, czyli domu, przedszkola, podwórka, istnieje świat, o którym można dowiedzieć się właśnie z książek. Odkrywają również to, że z bohaterami w nich występującymi  są w stanie przenosić się do krain marzeń, fantazji, czy tez poznawać tajemnice przyrody.

W ramach zaspokajania dzieciom czytelniczego głodu, o którym wcześniej wspomniałam Delfinki przystąpiły do ogólnopolskiego projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury”, autorstwa Anety Konefał. Celem tego projektu, jest przede wszystkim rozwijanie czytelnictwa oraz współpracy między przedszkolami. Projekt ten objęty został honorowym patronatem rzecznika praw dziecka.

Głównym bohaterem tego projektu jest „MIŚ”. 240 misiaków z całej Polski oraz 2 misie z Niemiec i Belgii wyruszyły w niezwykłą podróż literacką. Misie otrzymały imiona, a następnie ich zadaniem jest przemierzenie trasy między dziesięcioma przedszkolami z listy (Poczta Polska). Podróże nadal trwają J. Miś, wraz z przedszkolakami u których gości, bawi się, zwiedza przedszkole, ale przede wszystkim słucha razem z dziećmi bajek czytanych przez nauczycieli. W dzienniczku podróży, dzieci wraz z opiekunem zapisują tytuły czytanych mu bajek, wklejają zdjęcie swojej grupy, podpisują się, jeśli potrafią, rysują obrazki z pobytu misia w przedszkolu.

Delfinki, zaprosiły do podróżowania Misia „Pimpka”. Dbały o niego, opowiadały mu bajki oraz słuchały razem z nim czytanych bajek. Następnie pożegnały się z nim, zapakowały do koperty bąbelkowej, nakleiły znaczki, włożyły do niej dziennik podróży misia i wysłały go do Woli Rafałowskiej. Po kilku dniach odwiedził nas Miś z Olsztynka, potem z Brwinowa, Redy i Zielonej Góry. Dzieci z niecierpliwością czekają na kolejne misie, a także czekają, aż wróci do nas Pimpek i opowie nam wszystkie bajki, jakie zostały mu przeczytane w innych przedszkolach w Polsce.

Podsumowując to wszystko, kierujmy się słowami  wypowiedzianym przez  J. A. Komeńskiego: „…za pomocą książek wielu staje się ludźmi uczonymi nawet poza szkołą, bez książek zaś nikt nie wykształci się, nawet w szkole i dlatego kto się ubiega o mądrość, ten księgi miłować powinien nad srebro i złoto”.

Opracowała: Monika Bąk