Main menu

Tygryski

tygryski

Delfinki

delfin

Odkrywcy

odkrywcy

Sówki

sowki3

Pierwszy dzień w przedszkolu

Aby ułatwić dziecku start w przedszkolu możemy je do tego wcześniej odpowiednio przygotować poprzez zachęcanie i motywowanie do samodzielności, czyli do:

 • Samodzielnego ubierania się w to, co nie stanowi dla dziecka problemu;
 • Wkładania butów i próby ich zapinania;
 • Korzystania z toalety, używania papieru toaletowego;
 • Wycierania noska w chusteczkę;
 • Samodzielnego mycia rączek;
 • Samodzielnego spożywania posiłków.
 • Rysowania kredkami, farbami, zabaw plasteliną;
 • Wycinania nożyczkami.

A dla zatroskanych rodziców – rady na pierwszy dzień w przedszkolu:-)

1. Wcześniej poznajcie przedszkole, do którego będzie uczęszczało Wasze dziecko – uczestnicząc w zajęciach przygotowujących dzieci dwuletnie do pójścia do przedszkola, które w naszej placówce odbywają się w roku poprzedzającym rozpoczęcie edukacji przedszkolnej, uczęstnicząc w zajęciach adaptacyjnych dla trzylatków przed rozpoczęciem roku szkolnego, podczas wizyty w ogrodzie przedszkolnym i przedszkolu, uczestnicząc w corocznym przedszkolnym festynie z okazji Dnia Dziecka organizowanym przez naszą placówkę na przełomie maja i czerwca każdego kolejnego roku.

2. Spacerujcie z dzieckiem w okolicach placówki, zachwalajcie ją, opowiadajcie dziecku o zabawkach i kolegach.

3. Wyprawa do przedszkola powinna być miłym spacerem, dlatego unikajcie pośpiechu, nie przychodźcie do przedszkola na „ostatnią chwilę”.

4. Rodzicu, nigdy nie obiecuj swojemu maluchowi nagród za pójście do przedszkola – dziecka nie można przekupywać.

5. Odprowadź dziecko do sali i przekaż pod opiekę nauczycielce – nie przeciągaj nadmiernie pożegnania, podczas pożegnania bądź spokojny i uśmiechnięty, „zarazisz” spokojem dziecko.

6. Mamo,tato – w żadnym wypadku nie zabieraj dziecka do domu, kiedy płacze przy rozstaniu. Jeżeli zrobisz to choć raz, Twój maluch będzie wiedział, że łzami można wszystko na Tobie wymusić! Nawet, jeśli „ maluch” płacze, pożegnajcie go z uśmiechem i pozostawicie pod opieką wykwalifikowanej kadry, która doskonale wie jak zabawić Twoje dziecko, by szybko zapomniało o trudnym rozstaniu z ukochanym rodzicem. Pamiętaj, że dziecko 3-letnie charakteryzuje niestabilność uczuć, płacze ale za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi.

7. Przygotujcie się na trudne rozstania w pierwszych dniach, a nawet tygodniach. To przeminie. I pamiętaj drogi Rodzicu, że gdy już znajdziecie się przedszkolu, to stosujcie krótkie pożegnania – przedłużanie tej chwili tylko wzmaga w dziecku negatywne uczucia.

8. Jeśli mamie rozstanie z dzieckiem sprawia większe trudności, postarajmy się by dziecko do przedszkola odprowadzał tatuś ( zwłaszcza na początku). Z doświadczenia wiemy, iż rozstania z tatusiami bywają łatwiejsze, wynika to zapewne z większej stanowczości i opanowania emocji.

9. Rodzicu, postaraj się stopniowo wydłużać pobyt dziecka w przedszkolu. Jednak w pierwszych dniach odbieraj maluszka zaraz po obiedzie.

10. Nie zmuszaj dziecka, aby zaraz po przyjściu do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu. To powoduje niepotrzebny stres. Ono samo będzie wiedziało, kiedy podzielić się swoimi przeżyciami.

11. Chwal swoje dziecko jak najczęściej, np. za pięknie wykonany rysunek w przedszkolu. Koniecznie interesuj się pracami Twojego dziecka wywieszonymi na tablicy w szatni!

12. Pozwól zabrać dziecku do przedszkola ulubioną przytulankę.

13. Sprawdź, czy Twoje dziecko potrafi wykonać proste, codzienne czynności – ubrać się i rozebrać, jeść, korzystać z toalety, myć ręce. Jeżeli okaże się, że ma z czymś problemy – poćwiczcie razem.  I chwal je za każdy, nawet najmniejszy sukces. Przypominaj także dziecku, że w przedszkolu spotka miłe panie, które pomogą w każdej sytuacji.

14. Nie zamartwiaj się, że dziecko idzie do przedszkola, nie bój się, że sobie nie poradzi. Ono od razu wyczuje Twoje nastroje i będzie negatywnie nastawione do tego nowego etapu w swoim życiu.

15. Wcześniej przyzwyczajajcie dziecko do przebywania w domu i w nowym miejscu pod opieką osób trzecich np. z babcią, dziadkiem, sąsiadką.

16. Postarajcie się, aby przed pójściem dom przedszkola dziecko miało kontakt z rówieśnikami, np. na placu zabaw czy podczas spotkań rodzinnych.

Pierwszego dnia do przedszkola dobrze byłoby przynieść:

dla dziecka:

 • Kapcie, podpisane inicjałami dziecka; Zestaw zapasowy opisany w tekście Ekwipunek Przedszkolaka,
  Misia lub inną przytulankę, która pomoże znieść rozstanie z mamą;
 • Dużą paczkę chusteczek higienicznych i opakowanie „mokrych” chusteczek;
 • Uśmiech na buzi i dobry humor.

dla rodzica:

 • Pewność, że dziecko sobie poradzi;
 • Zaufanie do nauczycielek i personelu przedszkola – to profesjonaliści;
 • Uśmiech na twarzy (dziecko wnikliwie obserwuje rodzica i w zależności od jego porannego nastawienia nastroi siebie na cały dzień pozytywnie lub nie).

 

Nieobecność dziecka w przedszkolu.

Jeżeli dziecko zachoruje lub nie będzie uczęszczało do przedszkola np. z powodu długiego wyjazdu czy urlopu, prosimy o powiadomienie nas o tym.

Chore dziecko.

Dziecko zakatarzone, kaszlące lub z gorączką nie może chodzić do przedszkola, dlatego też prosimy Ciebie Rodzicu, abyś z dzieckiem chorym pozostawał w domu.

Jeżeli dziecko zachorowało na chorobę zakaźną: różyczkę, odrę, zapalenie spojówek, grypę jelitową itp. należy nas o tym koniecznie zawiadomić.

Urodziny.

Swoje święto dziecko obchodzi wspólnie z koleżankami i kolegami ze swojej grupy.

W tym dniu dziecko może przynieść do przedszkola cukierki lub czekoladki ( słodycze łatwe do pogryzienia, a nie słodycze którymi dziecko może się zakrztusić). Prosimy także o nie przynoszenie w ten dzień ciast i tortów.

  Obowiązek tajemnicy służbowej.

Cały personel przedszkola objęty jest obowiązkiem tajemnicy służbowej, dlatego też śmiało możecie  Państwo kontaktować się z nami na temat spraw, które będą miały pozytywny wpływ na dobre samopoczucie Waszego dziecka.

       Mamy nadzieję, że powyższe uwagi okażą się dla Państwa przydatne.

Film o przedszkolu

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.

Rekrutacja do Przedszkola Niepublicznego „Jacek i Agatka”

Rozpoczęliśmy zapisy do przedszkola na rok szkolny 2022/2023!
Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 2,5-6 lat do udziału w procesie rekrutacji.
Zgłoszenia prosimy kierować pod adres: przedszkole.jacekiagatka@kaszczorek.edu.pl lub pod numer telefonu: 697 484 828,

Serdecznie zapraszamy!!!