Main menu

Tygryski

tygryski

Delfinki

delfin

Odkrywcy

odkrywcy

Sówki

sowki3

Zabawy z dzieckiem

Cykl porad: Mamo, Tato, co Wy na to?

Część pierwsza
Co Wy na to, żeby miło i kreatywnie spędzić razem popołudnie? Dajcie mi swoją uwagę i zaangażowanie, podsuńcie pomysły i pozwólcie je zrealizować ! Pamiętajcie ! To Wy zarażacie mnie pasjami i ukierunkowujecie na właściwe korzystanie z czasu. A on biegnie tak szybko! Już jutro mogę zostać lekarzem, artystą, dziennikarzem, piłkarzem, aktorem !  Teraz jestem spontanicznym dzieckiem. Pomóż mi poszerzać  horyzonty moich małych- dużych działań …
Wasz przedszkolak

przedszkolak

Na zdjęciu mała artystka – Michalinka, siostrzenica p. Ewy

Nudę zabić jest łatwo. Trzeba tylko chcieć! W niniejszym numerze gazetki zaproponuję kilka pomysłów na małą domową arteterapię. W przyszłym numerze zamieszczę inspiracje dla małych „umysłów ścisłych”.
Wszystkie dzieci rodzą się artystami. Dorośli muszą pomóc im zachować w sobie artystę. I to nie tylko rola Pań w przedszkolu, ale także rodziców ! Cóż to takiego jest arteterapia? To metoda, która pozwala na wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowości dziecka poprzez jego spontaniczne wytwory plastyczne. Drodzy rodzice ! Czy wiecie, że dziecko tworząc czerpie ze swoich emocji i wpływa tym samym na ich rozwój ? Mamo, tato, co Wy na to, żeby także w domu pobudzić  rozwój emocjonalny  Waszego dziecka? Stymulujmy, inspirujmy, wyzwalajmy małych artystów ! Arteterapia porusza wyobraźnię przedszkolaka i pozwala mu nabierać życiowej odwagi. Odpowiedzialny Rodzicu! Nie zabijaj nudy dziecka podając mu tablet z grami. Pozwól kreować świat poprzez sztukę.
Propozycje domowych metod i techniki arteterapii:
1.    Rysunek według instrukcji mamy, taty, babci, dziadka, rodzeństwa. Pozwoli się skoncentrować i ćwiczyć wytrwałość przy pracy. „Narysuj w jakiej sukience mamie byłoby najpiękniej. Chciałabym dwie kieszonki , falbanki i kołnierzyk. Jaki kolor proponujesz? Lubię kropki. Pięknie wyglądałoby sześć kropek pod kołnierzykiem. Może duże kokardy przy rękawach? Chciałabym aby była za kolana, ale nie do samej ziemii(…)”  „ Narysuj auto taty. Najpierw czyste po myjni, później pokaż mi jak wygląda po przejeździe obłoconą drogą(…) itp. itd. Pamiętajcie- aby pobudzić wyobraźnię dziecka, musicie najpierw uruchomić swoją 🙂
2.    Malarstwo. Nie bójcie się plam na ubrankach dziecka. Wystarczy stara koszulka taty 😉 ot i jest fartuszek! Malowanie to recepta na odprężenie i rozładowanie napięcia. I jak rozwija sprawność manualną ! Które dziecko nie kocha farb? Polecamy akwarele i plakatowe. Jeśli u dziecka występuje duże zainteresowanie malarstwem, w trosce o porządek w „malej pracowni” można zatroszczyć się o sztalugę. Nie musi być profesjonalna. Można zgiąć w pół dużą płytę kartonową.
3.    Grafika. Zaczynamy od prostych prac. Mamo, tato, co Wy na stemple z liści od kapusty pekińskiej ? Nie róbcie surówki  do obiadu z całej główki. Malujemy liście farbą plakatową i odciskamy na papierze o kolorze kontrastowym do farby. Proponujemy także frotaż. Pocieramy kartkę papieru ( kredką, grafitem) , pamiętając, że pod kartką ukrywamy przedmiot o wyraźnej fakturze, np. monety, puzzle) Czysta sztuka … Godna Picasso !
4.    Rzeźba. W przedszkolu rzeźbimy w glinie z paniami. W domu łatwiej będzie w ciastolinie lub masie solnej. Przepisy mogą podyktować Panie w przedszkolu , albo znajdziecie je Państwo w Internecie.
5.    Fotografia. Pozwól mi zrobić sobie zdjęcie. Może sesja zdjęciowa w ubraniach mamy, taty ? sesja zdjęciowa zabawek ? pod nadzorem dorosłego aparat nie będzie narażony na popsucie. Organizacja scenografii może być pasjonującym wydarzeniem rodzinnym.
6.    Zdobnictwo i dekoratorstwo.
7.    Muzykoterapia. Warto wyciszyć i zrelaksować dziecko przy muzyce , bez zbędnego , bardzo chaotycznego obrazu i dźwięku nowych, niekoniecznie wartościowych bajek, które zamiast ukoić napięcia, mają skutek odwrotny.
8.    Biblioterapia. Mamo, tato, czytajcie dziecku codziennie minimum 20 minut ! Organizujcie wieczory z bajką!
9.    Teatroterapia. Najprostszym przykładem są zabawy naśladowcze. Każdy może być aktorem. Zadawajcie dzieciom zagadki „ Kogo udaję?” Warto się czasem powygłupiać 😉
10.    Choreoterapia. Włączcie muzykę i tańczcie ! Improwizacje ruchowe przy muzyce uwielbiają i dzieci i rodzice, prawda ?

No więc,… Mamo, Tato, co Wy na to?
Miłego, owocnego artystycznie popołudnia i wieczoru!!! Do dzieła!!!

Opracowała Ewa Osak

Film o przedszkolu

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.

Rekrutacja do Przedszkola Niepublicznego „Jacek i Agatka”

Rozpoczęliśmy zapisy do przedszkola na rok szkolny 2022/2023!
Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 2,5-6 lat do udziału w procesie rekrutacji.
Zgłoszenia prosimy kierować pod adres: przedszkole.jacekiagatka@kaszczorek.edu.pl lub pod numer telefonu: 697 484 828,

Serdecznie zapraszamy!!!