Mam 3-lata- uczę się samodzielności

Dziecko 3-letnie w wielu czynnościach jest już zupełnie samodzielne, porusza się nie potrzebując stałej asekuracji, samodzielnie porozumiewa się z otoczeniem, zgłasza swoje potrzeby fizjologiczne i umie już je załatwić, myje ręce i buzię, zazwyczaj też zęby.  W wielu aspektach  wymaga jednak jeszcze pomocy. Uczmy malucha, że możemy mu pomóc, lecz         w wieku 3 lat, nie wypada nam już zakładać mu kapci, czy go karmić. Maluchy często mówią, że są duże, wręcz dorosłe- wykorzystajmy to. „Mówisz, że jesteś już duży, więc chyba trochę nie wypada, żebym Cię karmiła?”. Dziecko, które wykonuje wiele czynności samodzielnie, jest bardziej pewne  siebie, bardziej niezależne, a co ważniejsze ma pozytywny obraz własnej osoby.

Czego możemy wymagać od 3-latka? Uwierzcie, już naprawdę całkiem sporo.

Po pierwsze- ubieranie.

Trzyletni maluch nie musi jeszcze umieć ubrać się od stóp do głów. Najważniejsze, by nie był bierny, by nie czekał, aż ktoś go obsłuży. Dziecko wie już, na jakie części ciała zakłada się poszczególne elementy garderoby, teraz wystarczy próbować je ubrać. By tak się stało, musi ono najpierw wykonać wiele prób, także nieudanych. Nie raz włoży spodenki tył naprzód lub krzywo zapnie guziki. Nieudane próby oczywiście dziecku wybaczamy, ono i tak jest dumne, że się samo ubrało (nieważne, że bluzka jest na lewej stronie) i właśnie o to chodzi. Ważne, by dziecko czuło, że odniosło sukces. Pewnego dnia, kiedy Tygryski, przygotowując się do leżakowania, przebierały się w piżamki, zauważyłyśmy, że pewien chłopiec ma na sobie dwie pary majtek i rajstopy, a pod nimi… skarpetki, ot niespodzianka. Na pytanie czy ubierał się sam do przedszkola, z wielkim zadowoleniem i uśmiechem odpowiedział: „Tak, pewnie, że sam, ja sam potrafię się ubierać”.

Po drugie- jedzenie.

Dziecko 3letnie powinno już samo jeść, posługiwać się łyżką, widelcem, pić z kubka. Mniej istotnie jest to jak to robi, ważne, że podejmuje próby. Być może niejednokrotnie piękna bluzka poszła na straty po przygodzie z próbowaniem czerwonego barszczu przez naszego            3-latka, ale cóż, żeby dojść do perfekcji, trochę trzeba poświęcić. Wiadomo, maluch nie od razu trafi łyżką do buzi, nie wylewając po drodze kilku kropel rosołu. Kolejny raz podkreślam jednak, najważniejsze, że próbuje. My też jesteśmy pełne obaw, kiedy w przedszkolu na obiad jest spaghetti bolognese. Kiedy będziemy dziecko wyręczać za każdym razem, łatwo można przeoczyć odpowiedni moment w rozwoju, pozbawimy wtedy trzylatka inicjatywy w dążeniu do samodzielności, niestety potem trudno będzie przezwyciężyć jego bierną postawę. Warto więc przeznaczyć na jedzenie, czy też ubieranie 10 min. więcej, by wykluczyć konieczność pośpiechu, gdzie w rezultacie braku czasu, poddamy się i sami nakarmimy dziecko. Niestety, największym wrogiem nauki samodzielności jest właśnie brak czasu.

Po trzecie- utrzymanie porządku.

Nauka samodzielności, we wszystkich aspektach, to dosyć długi proces, wymagający od dorosłych wiele cierpliwości. Zazwyczaj nie wystarczy powiedzieć: „Idź sprzątać zabawki”. Trzeba wziąć malucha za rękę i zaplanować jak to ma wyglądać, od czego zacząć. Warto wyznaczyć konkretne zadania: „Ty poukładasz samochody na półce, a ja powkładam klocki do pudełek”, „Ty pozbieraj klocki niebieskie, a ja żółte”. Przyda się przy tym odrobina humoru i oczywiście konsekwencja. Jeśli powiemy: „Najpierw posprzątaj, a potem poukładamy razem puzzle”, musimy dotrzymać słowa. Nie bójmy się również dać dziecku ściereczkę, by wytarło stolik w swoim pokoju po malowaniu pastelami czy farbami. Warto angażować dziecko do codziennych obowiązków, śmiało można poprosić 3-latka o rozłożenie łyżek do obiadu, podlanie kwiatka, odniesienie brudnego naczynia po zjedzeniu posiłku. Kształtuje to w dziecku ważne cechy- poczucie obowiązku, wytrwałość, cierpliwość, dokładność. Starajmy się zatem uczyć dziecko samodzielności, a przy okazji zyska kilka innych pożądanych cech.

Opracowała: Anna Sadowska