Rola zabaw relaksacyjnych w edukacji przedszkolnej

W dzisiejszym świecie na każdym kroku spotykamy się z hałasem, stresem, pośpiechem, poruszeniem i niepokojem. Tempo naszego życia z dnia na dzień wzrasta. Ciężko zachować opanowanie i pogodę ducha wobec takich bodźców.  Jeżeli jednak chcemy zachować równowagę dla nas i dla naszych dzieci, powinniśmy wykorzystywać wszelkie chwile spokoju i odprężenia. Może pomóc w tym umiejętnie prowadzony relaks, czyli świadome działanie na pograniczu ćwiczeń fizycznych i umysłowych.

Przedszkolaki „maszerują przez świat” bawiąc się i marząc. Są one wyposażone w naturalne sposoby odreagowywania napięć. Żyją jeszcze w nieco magicznym, swoim świecie.  Jeżeli w rzeczywistości spotykają się z trudnościami, czymś przerażającym- wyłączają się z niej, przenoszą się w świat wyobraźni i tam poprzez zabawę odreagowują nagromadzone emocje i napięcie. Odprężeniem jest dla nich fantazjowanie, zabawa i ruch. W ćwiczeniach służących relaksacji korzystamy z celowo spowolnionych ruchów i gestów: kołysania, głaskania, delikatnego drapania. Te ruchy i gesty, dzięki swej łagodności i zwolnionemu tempu sprawiają przyjemność i odprężają. Ćwiczenia wyciszające nie powinny trwać długo- powinny być uwarunkowane możliwościami dziecka i rodzajem ćwiczenia. Przedszkolak na krótko koncentruję swoją uwagę na jednym ćwiczeniu, dlatego relaksacja wymaga zmienności i różnorodności zabaw. Dobór ćwiczeń należy uzależnić od zainteresowań dzieci. Ważne jest też by wprowadzić odpowiednią atmosferę podczas ćwiczeń. Podstawowymi działaniami relaksacyjnymi w przedszkolu są: słuchanie muzyki relaksacyjnej, ćwiczenia oddechowe, masażyki. Dzięki temu dziecko ma możliwość wyciszenia się w sytuacjach nadmiernego hałasu, radzenia sobie ze stresem. Ćwiczenia te realizowane są w ciągu całego pobytu dziecka w przedszkolu. Relaksacja ma na celu nabywanie przez dzieci umiejętności samokontroli, radzenie sobie ze stresem, świadome wyciszenie i uspokojenie. Ponadto służy też nabywaniu umiejętności odpoczynku, kontrolowania oddechu (np. po wysiłku fizycznym). Prowadzi do zmiany stylu zabaw- ograniczenia stukania, hałasowania, głośnego rozmawiania podczas zabaw. Eliminuje agresję dzieci wobec siebie nawzajem.

Proponowane techniki relaksu:

– ćwiczenia oddechowe- świadome kontrolowanie swojego oddechu , słuchanie swojego oddechu,

– ćwiczenia ruchowe i rozluźniające- reagowanie ruchem na słowo nauczyciela, odprężenie całego ciała, kontrolowanie ruchów poszczególnych części ciała,

– ćwiczenia uspakajające i koncentrujące- wspomaganie koncentracji na określonym przedmiocie lub czynności, uważne słuchanie tekstu,

– masażyki w parach- głęboki relaks, odprężenie dużych grup mięśniowych.

Opracowała Katarzyna Smykowska