Main menu

Tygryski

tygryski

Delfinki

delfin

Odkrywcy

odkrywcy

Sówki

sowki3

Wychowanie przez czytanie

Wszyscy zdają sobie sprawę, że czytanie jest bardzo ważne, jednak zastanówmy się drodzy Rodzice dlaczego właściwie  warto wprowadzać dziecko w świat książki?
Czytanie dziecku wszechstronnie je rozwija: emocjonalnie, umysłowo i moralnie. Wystarczy 20 minut dzienne, aby wyposażyć dziecko w wielki kapitał w każdym z tych aspektów.  Zacznijmy od najistotniejszej kwestii – czytając dziecku zaspokajamy jego potrzeby emocjonalne, czego nie zrobi za nas komputer ani telewizja. Podczas czytania jesteśmy z dzieckiem blisko, przytulamy je, patrzymy na nie z miłością, poświęcamy mu czas. W zrozumiały dla niego sposób swoim zachowaniem przekazujemy  mu, że jest ono dla nas bardzo ważne. Dzięki poczuciu, że jest ważne i kochane, dziecko zaczyna budować wiarę w siebie, życzliwość, empatię, umiejętności społeczne. Zdobywa również kompetencje intelektualne: uczy się języka oraz myślenia, jakże ważne we współczesnym świecie,  w którym  człowiek musi umieć samodzielnie myśleć i podejmować decyzje. Powinien też swobodnie i poprawnie posługiwać się językiem, który dla każdego z nas jest prawdziwą wizytówką – w szkole, w pracy i w życiu. Język to przecież podstawowe narzędzie myślenia, zdobywania wiedzy, komunikacji z ludźmi i udziału w kulturze. Im więcej będziemy dziecku czytać, tym bogatszym zasobem słów będzie dysponowało, tym ładniejsze i bardziej rozbudowane zdania będzie umiało tworzyć. Czytając dziecku otwieramy przed nim niekończący się świat słowa, bo chwila codziennego czytania to kolejny krok w stronę coraz lepszego rozwoju językowego naszej pociechy. Dobrze dobrane książki pomagają w rozwijaniu słownictwa, wiedzy i nauczaniu  wartości. Czytając dziecku – poszerzamy tematykę jego zainteresowań, używamy języka literackiego: poprawnego i bogatego, dajemy dziecku dostęp do treści, których nie dostarczy mu własne doświadczenie, rozwijamy jego wyobraźnię, a także pamięć. Czytanie dziecku uczy odróżniania dobra od zła, wyposaża dziecko w wartości moralne, które ułatwią mu poruszanie się w skomplikowanej przestrzeni relacji międzyludzkich.  Poza tym czytanie jest zdrową ucieczką od nudy, zapobiegającą uzależnieniu od mediów. Warto też wspomnieć o korzyści płynącej z czytania dziecku przed snem. Pomaga ono wyciszyć i uspokoić naszą pociechę, a wspólne czytanie uczynić magicznym przejściem do świata dziecięcych snów.
Im wcześniej zaczniemy wprowadzać dziecko w świat książki, tym mamy większą gwarancję, że ukształtujemy u niego nawyk czytania, a co za tym i zdobywania wiedzy oraz sprawimy, że czytanie będzie dla dziecka źródłem radości. Ważne jest, abyśmy potrafili odpowiednio dobrać książki do wieku dziecka, aby były one dla niego zrozumiałe, wartościowe i atrakcyjne. Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają książki zabawne, nieoczywiste, z oryginalnym pomysłem zarówno ilustracyjnym, jak merytorycznym, książki pozwalające na fantazjowanie. Obecnie na rynku dostępne jest mnóstwo literatury dziecięcej: wiersze, bajki, opowiadania, baśnie, z której na pewno wybierzemy coś odpowiedniego dla naszej pociechy. Fundacja “ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” opracowała Złotą Listę książek (z uwzględnieniem kategorii wiekowych) polecanych do czytania dzieciom, z której warto skorzystać.

Drodzy Rodzice, skoro zdajemy sobie sprawę z korzyści płynących z czytania, zachęcam, czytajmy naszym dzieciom 🙂

Opracowała: Marta Heldt

Film o przedszkolu

Seo wordpress plugin by www.seowizard.org.

Rekrutacja do Przedszkola Niepublicznego „Jacek i Agatka”

Rozpoczęliśmy zapisy do przedszkola na rok szkolny 2022/2023!
Zapraszamy rodziców dzieci w wieku 2,5-6 lat do udziału w procesie rekrutacji.
Zgłoszenia prosimy kierować pod adres: przedszkole.jacekiagatka@kaszczorek.edu.pl lub pod numer telefonu: 697 484 828,

Serdecznie zapraszamy!!!